14 Ocak 2011 Cuma

Baaaaaa (balık)Bir balık canavarı var bizim evde. Canlısı, oyuncağı, resmi fark etmiyor paralıyor kendini baaaaaa diye.
Balıkçıların önünden geçiyoruz pardon geçemiyoruz duruyoruz bakıyoruz, süper marketlerde bizi ararsanız balık bölümündeyiz.
Sabah kahvaltıda verin yiyecek balığı o kadar aşık. Bende bayılıyorum bu duruma çok mesudum :)

Söz etmişken faydalarınıda yazayım haftada 2 kez mutlaka yenmeliymiş, özellikle çocuklara yedirilmeliymiş.

* Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleribulunuyormuş ve bunlarda  sinir hücrelerinin büyüme ve gelişmesinde son derece önemliymiş.
* Protein kaynağıymış.
* A ve D vitamini , fosfor, çinko ve iyot varmış. Bunlarda kemik gelişimine, saç sağlığına, guatr hastalığının engellenmesine ve kanın normal yoğunlukta olmasına yardımcı olurmuş.
* Çocukların beyin gelişimine faydası çokmuş.
* Merkezi sinir sistemi gelişmesine yardımcıymış, göz sağlığında önemliymiş..

Biz şanslıyız buralarda taze balık bulmak çok kolay çok çeşit balık var. Fakat ben olurda bulamayız yada denk gelmez diye mutlaka dolapta dilim somon bulunduruyorum. Fırın poşetinde azıcık yağlayıp ve birkaç sebze koyup pişiriyorum alternatif olabilir sizede..
Yemeyenler içinde balık köftesi de iyi bir çözüm.
Bugünleri benim sincapın yemesi iyi çok şükür. Normal düzene döndü gibi arada cozutuyor ama o kadar olacak. Hiç yemezse zorlamıyorum bekliyorum acıkıncaya kadar abur cubur çok yedirmediğim içinde mutlaka akşam yemeğini güzel yiyor. Yaşanarak tecrübe kazanılıyormuş başlarda üzülüyordum aç kalıyor diye fakat aç falan kalmıyormuş acıkınca zaten yiyormuş. Zorladıkça daha çok zıvanadan çıkıyormuş. Onu yemiyor diye bunu alternatif sunmuyorum, keyfi bilir ister onu yiyecek istermezse onu :)
Hani ilerisi için not olsun banada yeme konusu açılınca en sevdiği yemelikler;
Köfte, pilav, yoğurt, ıspanak, balık, elma, muz, üzüm, mandalin, portakal, tüm çorbalar

Hiç yorum yok: