11 Ocak 2012 Çarşamba

30. aya girerken küçük adam


Sorunlu iki yaş sıkıntıları aman başlamadı şükür yok derken hoop bizim eve girdi.. Gündüzleri anane babanne akşamları anne olarak ben işkence çekiyorum.. En çok sıkıntım istediği şeyi ağlayarak bağırarak istemesi fazlaca agresif olması kızınca kendini yerden yere atması arada uykusuz olunca zarar vermeyecek şekilde kızdığı kişiye vurması (nadiren) Buara bu yaşta olanların yaşadığı gibi yani.
Biz olabildiğince sakin olmaya çalışıyoruz arada bunu koruyamıyoruz tabiki.. Genelde açıklayıcıyız herşeyi anlatıyoruz. Belirli kurallar var dışına çıkmıyoruz çıkmamaya çalışıyoruz. Hayırsa hiç bir zaman evet olmuyor bir kez izin verilen şeyin devamı isteniyor çünkü net olmaya çalışıyoruz. Yapma koyma koşma dan ziyade yavaş koşalım onu değil bunu oynayalım bunu böyle yapalım diyoruz. Onun tercihlerini soruyoruz önem veriyoruz hoşuna gidiyor. Toplamak istiyorsan dağıt diyoruz mesela ağlayarak konuştuğunda ağladığın için anlamıyorumki seni yardım edeyim anlamıyorum diyoruz.. gibi


UYKU
Evde olupta uyumadığı hiç olmamıştır Yağızın ilk kez dün babannesinin tüm çabalarına rağmen uykum yok uyumıcam demiş ve uyumamış tabi akşam 7 de görüştüğümüzde uykusuzluktan perişan saçmalayan hırçın bir adamla karşılaştım ben ki akşamları nadirdir bu durum.. Azcık boyayla oyuncakla oyalandı banyo süt doğru yatak..
Şanslı annelerdenim ben uyku konusunda çok şükür mahaşallah.. Saat en geç yaz kış mevsime göre değişiyor tabi gece en geç 22:00 bizim evde küçük adam yatakta uykuda olur benim (bizim) için sakinlik dinginlik keyif zamanı başlar.. Ama buara uyumak istemiyor aslında istiyor ama uyuyamıyor. Yatağına yattıktan sonra bilmem kaç defa susar, bilmem kaç defa çişi gelir, anne bi gelsene, anne bi sarılsana, anne gel sev beni ile bazen 1 saatten fazla zaman geçiyor bana gelenler geliyor  sebepsiz yere olunca sabır pek kalmıyor iniyorum çıkıyorum iniyorum çıkıyorum.. Önce söylensin dursun dedim baktım daha fena oluyor sonra isteklerine cevap vermeye çalışıyorum. Mantıklı açıklamalar yapıyorum uyku saati geldi uyuyalım geç oldu anne yorgun yağızda yorgun gibi bazen işe yarıyor bazende daha çok çileden çıkıyor bende ne yapacağımı şaşırıyorum.
Buara uykuya dalıncaya kadar yanında kalıyorum sonra odadan ayrılıyorum en kolay çözüm bunu buldum..


YEMEK
Yemek seçmeyen ne versen yiyen bir bireydi kendisi. Şimdilerde görüntüsünü beğenmediği şeyi asla ağzına sokmuyor en büyük problem kahvaltıda süt ve yumurta dışında doğru düzgün yediği içtiği bişey yok bazen keyfine göre peynir yiyor okadar. Hergünde peynirli omlet yenir mi yediril mi yahu ?? Nerde tereyağ nerde zeytin nerde tahin pekmez..Çözümü olan yazsın allah aşkına..


OYUN
Biliyorum çok uzun süre bir oyuncakla oyalansın diye beklemiyorum henüz pek dikkatini vermiyor. En iyi oyun arkadaşı bu ara minderler ve kab kacaklar.. Yemek yapıyor ev yapıyor getiriyor ikram ediyor..
Arabalarla oynuyor, en çok kepçe ve kamyonla sözde kum taşıyor götürüyor ama çok uzun değil.


OYUN ÇEŞİTİ
Akşamdan akşama 2- 2,5 saat görüştüğümüz için öyle janjanlı aktiviteler yapamıyoruz maalesef kendi çapımızda bişeylerle oyalanıyoruz..
İlk kez makas verdim eline zararsız olanlardan kağıt kesti, kestiklerini yapıştıralım oyun yapalım diye çabaladım ama pek oralı olmadı. Kesmek daha eğlenceli geldi kağıtları kırptu durdu okadar devamı gelmedi.. Biraz geçsin tekrar bir çalışma yapmalı..
Sulu boya aldım sulu şeyleri hep sever. Biraz ilgisini çekti bardağı kaldırıp suyu içmeye kalktı ama yakaladık :) istediğinde oturup boyuyor..
Keskin olmayan pilastik bıçakla sosis doğradı geçen pazar çok keyif aldı güzelde kesti haa..
Çamaşır asmama yardım ediyor, bazen yer siliyor süpürüyor, çiçekleri suluyor, yemek karıştırıyor gibi evsel oyunlar oynuyoruz arada..


ARKADAŞ
Normal olarak kendi yaşından büyüklerle oynamayı daha çok seviyor sorun çıkarmıyor. Bazen takarsa birşeye paylaşamıyor bırbır söyleniyor kızıyor onun dışında arkadaş problemlerimiz çok yok, belkide doğduğundan beri kendinden 4,5 ay büyük olan Nille birlikte oynadığı çok sık birlikte olduğu için.


BU AYA NOTLAR
Çok güzel zıplıyor artık,
merdivenleri kendi başına rahatlıkla inip çıkıyor,
tabure tarzı şeyleri başarı ile taşıyor bir yere çarpmadan vurmadan.
Yemeği uzun zamandır kendi başına yiyor
Bez yok arada gece kaçırmaları oluyor nadir olarak.
Çok meraklı herşeyi soruyor bu ne? neden? noldu? nerde ?en çok kullandığı kelimeler ha birde ben büyüdüm..
Birkaç çocuk şarkısını fena değil şekilde ezbere biliyor
Kendi kendine çok konuşuyor söyleniyor şarkı uyduruyor
10 kadar sayıyor arada fireler veriyor
Konuşması fena değil herkese derdini anlatıyor..
Çok inatçı dediğim dedik..


Aklıma gelenler bunlar bugün, şimdi eve gidiş saati geldi size iyi akşamlar bol huzurlu mutlu dingin zamanlar..


sevgiler..

1 yorum:

Hande dedi ki...

Neredeyse aynısı, hatta kahvaltı bölümünü okuyunca pes dedim bizimki de aynen takılmış durumda..:))