24 Haziran 2011 Cuma

2 yaşa bir kala yağız

Çok iyi çok şükür.. Geçen hafta pazar denize girme sevdasıyla denize doğru yürüdü o yürüyüş. Nille su kurbağası gibi hiç sudan çıkmadılar. Hatta yağız ilk denememize rağmen tabiki kontrolümüzde kolluklarla bizden yardım almadan suda kaldı kalmak için çırpındı yüzdü..Bizde keyifle izledik onu. Ben oğlumu sevdiğimi yazmışmıydım daha önce çok seviyorum onu.

O keyifli oldukça, güldükçe, sağlıklı oldukça ben & biz daha mutlu oluyoruz..Çok şükür.

Sanırım çoğu çocuk böyle bilmiş bu zamanda.. Herşey hakkında bir fikirleri var çok gözlemciler. Tekil konuşayım şu durumda yağız çok dikkatli heran herşeyi alıyor kapıyor. Bu ara en çok söylediği kelime Bu. Ama soru anlamında buuu? Soruyor bilmediği görmediği emin olamadığı herşeye buu? diye soruyor ne olduğunu ne işe yaradığını anlamaya çalışıyor cevap veriyoruz anlıyor ki hı diye onaylıyor :)

Emzik tamamen çıktı hayatımızdan, 2 yaşına girmeden çok şükür çok zorlanmadan bıraktık, hemde plan program dahilinde olmadan aynı anne sütünde olduğu gibi. Çok uzun zaman olmuştu gündüzleri emziği ortadan kaldırmıştım sadece uyuyacağı zaman ortaya çıkarıyordum anlatıyordumda sadece uyurken emzik kullanılır diye uykuya dalıncada ağzından alıyordum.. Sonrasında zaten emziği bulamama olayını biliyorsunuz bahane oldu ve ogün emzik okk oldu..Gülşahın oğlu merte bayılıyor ayağını incittiğimiz gün mert; ben senin emziğini attım dedi gülşahta denize atmış mert memeni dedi arkasından ben ekledim sen artık mert gibi abi oldunya onun için mert senin memeni denize atmış artık meme yok dedim büyüdün, hıı dedi.. yine anladı :)

Arada krizler oluyor tabiki ama abartılacak kadar olmadı henüz ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor biliyorum.. Çoğunlukla ılıman bir yapıya sahip ama bazen annesi gibi dik kafalı babası gibi çabuk sinirlenen oluyor. Çok üstüne gitmeden fazla büyütmeden başka konulara geçiyoruz böyle durumda aklını karıştırıyoruz sorunu çözüyoruz ama bazen taktımı takıyor nuh diyor peygamber demiyor :)

3 kelimelere geçtik artık çoğunlukla anlatıyor sıkıntısını, kelime bulamadığında kem kum yuvarlıyor lafları ağzında.. Geçen sabah uyandı aldım yataktan ben kendi yatağıma yattım anne kalk süt getir dedi bana şaşkınlıkla bakakaldım tekrarları anne süt getir..
Ben bireyim diyor çoğunlukla karnı aç olsun tok olsun mutlaka masaya oturur yer.. Artık çorbalar dahil (çorbaları döke saça yiyor) herşeyi kendisi yiyor. En sevdiği yemek diye birşey yok gibi bakla dışında hemen hemen her yemeği yiyor.
Ambulansa bayılıyor anlatıyor hasta doktor aaagaaaa diye sesini çıkarıyor.
Boya yapmayı kalemle yazmayı seviyor buaralar.
Bahçeyi bahçe işlerini çiçek sulamayı çok seviyor.

Bir ay kaldı 2 yaşına bir planımız yok o farkında oluncaya kadarda büyük kutlama yapmayı düşünmüyoruz. Büyüsün arkadaşları olsun farkında olsun ozaman büyük kutlamalar. Aile arasında pastalı üff olur herhalde o kadarını anlıyor çünkü..1 yorum:

içimizdeki karnaval dedi ki...

Maşallah minik delikanlıya ..Adıyla yaşıyla çok yaşasın...
Ne zaman doğuyorlar ne zaman büyüyorlar hiç anlayamıyoruz...Bir bakmışız okula başlamışlar , bir bakmışız askere gitmişler...
Masal gibi adeta...